logo
afiş afiş

Blog Details

Evde > blog >

Company blog about Almanya ve Hollanda için PEM Elektroliz Yığınları ve Tam Hidrojen Üretim Sistemleri: Boyutlandırma, Uyumluluk ve O&M

Olaylar
Bizimle İletişim
Mr. Rick Hu
86-133-0531-2544
Şimdi iletişime geçin

Almanya ve Hollanda için PEM Elektroliz Yığınları ve Tam Hidrojen Üretim Sistemleri: Boyutlandırma, Uyumluluk ve O&M

2026-11-03

Alman ve Hollandalı proje ekipleri neden aynı dört soruyu soruyor

Almanya ve Hollanda'dan aldığımız neredeyse her talep aynı şekilde başlıyor: Nm³/saat cinsinden bir hidrojen talebi rakamı, 400 V üç fazlı besleme, bir çatı veya konteyner ayak izi ve bir devreye alma penceresine bağlı bir teslim tarihi. Sonrasında nadiren fiyatla ilgili olur. Dört şeye odaklanır: pil sınırı içinde tam olarak ne var, yığın voltajı yerel şebeke ile eşleşiyor mu, hangi CE belgeleri bildirimli kuruluş tarafından istenecek ve tesis Kuzey Denizi kışında nasıl bakım yapılacak.

Bu kılavuz, büyük elektroliz hücresi yığınları ve eksiksiz hidrojen üretim sistemleri için bu dört soruyu yanıtlamaktadır. Aşağıdaki düzenleyici referanslar özellikle Almanya ve Hollanda için yazılmıştır; küresel sonuçlar değildir. Diğer pazarlardaki sahalar farklı kurallarla karşı karşıyadır ve bunları ayrı ayrı ele alırız.

1. Bir yığın nerede biter ve bir sistem nerede başlar

bu çekirdeği su arıtma, bir redresör veya DC güç modülü, su sirkülasyonu ve soğutma, gaz-sıvı ayrımı, kurutma ve arıtma, enstrümantasyon, PLC/HMI kontrolü, gaz algılama, havalandırma kilidi ve muhafaza ile sarar. Bir yığın fiyatını bir sistem fiyatıyla karşılaştıran alıcılar, iki farklı kapsamı karşılaştırıyorlar — ihalelerde yanlış anlaşılmaların sık görülen bir kaynağı. elektrokimyasal çekirdektir: membran elektrot birimleri (MEA'lar), çift taraflı plakalar, gözenekli taşıma katmanları, uç plakalar, gergi çubukları, yalıtım ve gaz manifoldları. Hidrojen üretir, ancak kendi başına çalışamaz. Arıtılmış su, kontrollü bir DC beslemesi, soğutma, gaz-su ayrımı ve güvenli bir kapanma yolu gerektirir.Eksiksiz bir hidrojen üretim sistemi

bu çekirdeği su arıtma, bir redresör veya DC güç modülü, su sirkülasyonu ve soğutma, gaz-sıvı ayrımı, kurutma ve arıtma, enstrümantasyon, PLC/HMI kontrolü, gaz algılama, havalandırma kilidi ve muhafaza ile sarar. Bir yığın fiyatını bir sistem fiyatıyla karşılaştıran alıcılar, iki farklı kapsamı karşılaştırıyorlar — ihalelerde yanlış anlaşılmaların sık görülen bir kaynağı.2. Hücre sayısı, voltaj ve Alman ve Hollanda sahalarının 400 V gerçeğiYığın voltajı bir tasarım tercihi değildir; aritmetiktir. Her PEM hücresi, pratik akım yoğunluklarında yaklaşık 1.7–2.0 V'de oturur, bu nedenle hücre sayısı yığın voltajını belirler ve aktif alan akımı belirler:

Yığın voltajı ≈ hücreler * hücre voltajı (örneğin, 60 hücre * 1.8 V ≈ 108 V DC)

Yığın akımı ≈ akım yoğunluğu * aktif alan (örneğin, 1.5 A/cm² * 1.000 cm² ≈ 1.500 A)

  • Özgül enerji tüketimi, 1.0–1.5 A/cm²'de tipik olarak 4.5–5.0 kWh/Nm³ aralığında düşer, daha yüksek akım yoğunluğunda artar
  • 0.5 Nm³/saatlik bir yığın (yaklaşık 2.5–3 kW), kendi güç modülü aracılığıyla tek fazlı 230 V beslemeden çalışabilir. 50 Nm³/saatlik bir ünite (yaklaşık 250–300 kW) zaten 400 V üç fazlı besleme ve özel bir redresör gerektirir. Birkaç yüz Nm³/saat üzerindeki Alman ve Hollanda sahaları normalde özel bir transformatörle 10 kV veya 20 kV orta gerilim bağlantısına geçer; redresör ön ucu daha sonra sadece verimlilik için değil, harmonik davranış için de belirtilmelidir.
  • CE uyumluluğu için, endüstriyel ortamlar için ilgili EMC standartları şunlardır:

EN 61000-6-2

(bağışıklık) veEN 61000-6-4(emisyon). Yalnızca beyanı değil, test raporunu isteyin: 12 darbeli veya aktif ön uçlu bir redresör, zayıf bir şebeke bağlantısında basit bir altı darbeli köprüden çok farklı davranır.3. MEA ve su: yığın ömrünü belirleyen iki değişkenMEA, bir perflorosülfonik asit membranı, anotta iridyum bazlı bir oksijen evrimi katalizörü ve katotta platin bazlı bir hidrojen evrimi katalizörü içerir, anot tarafında titanyum sinter ve katot tarafında karbon bazlı taşıma katmanları bulunur. İki işletim disiplini servis ömrüne hakimdir:

Su kalitesi.

Besleme suyu, ASTM D1193 Tip II

veyaISO 3696 sınıf 2 gibi laboratuvar sınıfı bir spesifikasyonu karşılamalıdır, giriş noktasında iletkenlik 1 µS/cm'nin altında ve döngüde tipik olarak 0.1 µS/cm'ye yakın tutulmalıdır. Kalsiyum ve demir girişi membranı kirletir ve hücre voltajını kalıcı olarak yükseltir — bu, sahada gördüğümüz erken yığın değişimi için en yaygın nedendir.Gaz saflığı ve çapraz sızıntı kontrolü. Ürün hidrojeni tipik olarak yığın çıkışında %99.9–99.99'dur ve katalitik arıtma ve kurutmadan sonra %99.999'a ulaşır, çiğlenme noktası yaklaşık -60 °C ila -70 °C arasındadır. ISO 22734:2019

gaz çapraz kirliliğini bir güvenlik fonksiyonu olarak ele alır ve sistemin bunu izlemesini ve tanımlanmış limitlerde kapanmasını gerektirir; bu nedenle bir hidrojen-oksijen analizörü ve kilitli bir kapanma, sistem kapsamının bir parçasıdır, bir seçenek değildir.4. Bir polarizasyon eğrisini doğru okumakBir polarizasyon eğrisi, bir tedarikçinin size verebileceği tek dürüst performans belgesidir. Üç bölümde okuyun: düşük akım kesişimi (aktivasyon davranışı ve katalizör kalitesi), doğrusal orta eğim (alan-spesifik ohmik direnç — düşük olması daha iyidir) ve kütle taşıma kayıplarının göründüğü yüksek akım kuyruğu. 20 °C'de ölçülen bir eğri, 60–80 °C'de çalışacak bir ünite hakkında çok az şey söyler.Yaşam başlangıcında ve garanti süresi sonunda, iki veya üç sıcaklıkta ve test standının su kalitesi belirtilerek eğriler isteyin. Bir veri sayfası yalnızca tek bir verimlilik numarası gösteriyorsa ve eğri yoksa, numara doğrulanamaz.

5. Uyumluluk haritası: Almanya ve Hollanda

Aşağıdaki referanslar Almanya ve Hollanda'daki kurulumlar için geçerlidir. İzin ve devir teslim sırasında bir proje mühendisine sorulacağı için numaralarına göre alıntılanırlar.

Gereksinim

Referans

Neleri kapsar

CE — makineDirektif 2006/42/ECMekanik tehlikeler, koruyucular, E-durdurma, risk değerlendirmesi. (AB) 2023/1230 Yönetmeliği'nin bunu değiştirdiğini ve 20 Ocak 2027'den itibaren geçerli olacağını unutmayın, bu nedenle şimdi sipariş edilen bir sistem yeni rejime göre tasarlanmalıdır.
CE — EMCDirektif 2014/30/EURedresör ve kontrol emisyonları ve bağışıklığı; EN 61000-6-2 / -6-4'e test kanıtı.
CE — düşük voltajDirektif 2014/35/EU50–1.000 V AC nominal elektrikli ekipman; sistem yardımcıları için geçerlidir, DC yığınının kendisi için değil.
CE — basınçDirektif 2014/68/EU (PED)0.5 bar üzerindeki basınçlı kaplar ve borular; kategoriyi, malzeme sertifikasını ve bir bildirimli kuruluşun dahil olup olmadığını belirler.
CE — ATEXDirektif 2014/34/EUPatlayıcı atmosferlere yerleştirilen veya bunlara karşı koruma sağlayan ekipman; EN 60079-10-1'e göre tehlikeli alan sınıflandırması ile.
Ürün standardıEN ISO 22734:2019Su elektrolizi kullanan hidrojen jeneratörleri — endüstriyel, ticari ve konut uygulamaları. Almanya'da DIN EN ISO 22734 ve Hollanda'da NEN-EN ISO 22734 olarak kabul edilmiştir.
Yakıt kalitesiISO 14687:2019Yakıt hücresi kullanımı için hidrojen yakıt kalitesi; D Sınıfı, oksijen ve suyu düşük µmol/mol aralığına sınırlar, bu da endüstriyel saflık iddialarından daha katıdır.
Almanya — işletmeBetrSichV, GefStoffVİşyerleri için Almanca risk değerlendirmesi, patlama koruma belgesi ve işletme talimatları.
Hollanda — izinOmgevingswet1 Ocak 2024'ten beri yürürlükte olan çevre izin çerçevesi; hidrojen depolama ve elektroliz kapasitesi bunun içinde değerlendirilir.
İki pratik not. Birincisi, yalnızca muhafazayı kapsayan bir CE beyanı bir sistem beyanı değildir — yığın, redresör, su arıtma ve gaz hattı teknik dosyasının içinde yer almalıdır. İkincisi, dokümantasyon dili önemlidir: Alman yetkilileri ve Hollandalı iş sağlığı müfettişleri, yerel dilde işletme kılavuzları bekler ve Hollanda projeleri devir teslimde rutin olarak İngilizce-Hollandaca bir belge seti gerektirir.6. Bu iki pazarda hidrojenin gerçekte nereye gittiğiAlmanya'da yenilenebilir enerji bağlantısı.

Elektrolizörler giderek daha fazla kesinti ve negatif fiyat saatlerine göre boyutlandırılıyor, baz yük yerine. Bu, spesifikasyonu değiştirir: soğuktan hızlı rampa, geniş daralma ve aşırı voltaj düşüşü olmadan sık başlatma-durdurmayı tolere eden bir yığın. Sürekli baz yük çalışması için optimize edilmiş bir ünite bu görev için yanlış bir satın almadır.

Hollanda'da endüstriyel tedarik.

Hollanda kıyısındaki liman ve kimya kümeleri ulusal bir hidrojen omurgasına bağlanıyor ve oradaki elektrolizörler rafineri, amonyak ve metanol kullanıcılarına besleme yapıyor. Pil sınırındaki saflık ve basınç, artı ölçüm ve mülkiyet devri belgeleri, verimlilik kadar önemlidir.Her iki pazarda mobilite ve laboratuvar kullanımı.

Yakıt hücresi test tezgahları, dolum istasyonları ve araştırma enstitüleri, ISO 14687:2019'a göre yakıt hücresi sınıfı hidrojen gerektirir, bu da genellikle elde edilebilir spesifikasyonu belirleyen arıtma aşamasıdır — yığın değil.7. Boyutlandırma ve bakım kontrol listesi

AşamaYazılı olarak düzeltilecek öğeler

Boyutlandırma

H₂ talebi (Nm³/saat, sürekli vs tepe), çıkış basıncı, saflık hedefi, görev döngüsü, ortam sıcaklığı aralığı, rakım; %50 yerine %10-15 marj ekleyin, bu yalnızca kısmi yük verimsizliği eklerYardımcı Programlar
Besleme suyu kaynağı ve kalitesi, DM su kızak kapasitesi, soğutma suyu veya hava soğutmalı seçenek, drenaj ve havalandırma yönlendirmesi, muhafaza için havalandırma oranıElektrik
Besleme voltajı ve faz yapılandırması, transformatör ve redresör kapsamı ayrımı, harmonik çalışma, topraklama ve yalıtım izleme, acil durdurma mimarisiGünlük kontroller
Su iletkenliği, filtreler arasındaki diferansiyel basınç, yığın sıcaklık dağılımı, oksijendeki hidrojen okuması, sızıntı algılama durumuPeriyodik
Hücre voltajı izleme eğilimi incelemesi, 12 aylık aralıklarla polarizasyon eğrisi yeniden testi, gergi çubuklarında tork kontrolü, membran ve MEA değiştirme planlaması, yedek parça stoğuKış işletimi
Dış mekan konteynerleri için donma koruması: boşaltma prosedürü, uygun olduğunda glikol döngüsü, yerel tasarım minimum sıcaklığına göre ısıtıcı boyutlandırması8. Doğrulanabilir üretim kanıtı neye benzer
Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy Co., Ltd. 2007'den beri PEM hidrojen teknolojisine odaklanmıştır. Üretim, lazer kesim, otomatik kaynak, CNC işleme, son montaj, enstrümantasyon ve kontrol ve son muayeneyi kapsayan tek bir tesiste yer almaktadır — bu, süreç izlenebilirliğinin alt yüklenicilere bölünmek yerine tek bir kalite sistemi içinde kalması anlamına gelir. Yıllık kapasite 200'den fazla hidrojen üretim sistemini aşmaktadır. QLS-H ve QLS-M serileri 0.5 ila 500 Nm³/saat arasında tek yığın kapasitelerini kapsar ve şirket ISO 9001:2015 kapsamında CE ve EAC sertifikası ile faaliyet göstermektedir.Sevkiyattan önce, her sistem test standında çalıştırılır, polarizasyon eğrisi kaydedilir, gaz hattı helyumla sızdırmazlık testi yapılır, ürün saflığı ölçülür ve yalıtım direnci kontrol edilir. Bu kayıtlar — sıfatlar değil — Alman veya Hollandalı bir proje mühendisinin görmeyi istemesi gerekenlerdir ve sipariş aşamasında anlaşılan tanık test planıyla eşleştirilebilirler.

9. Sonuç

Alman veya Hollandalı bir proje için teknik karar genellikle üç spesifikasyona iner: mevcut 400 V veya orta gerilim beslemesi için yığın voltajı ve redresör eşleşmesi, MEA'yı koruyan belgelenmiş bir su kalitesi disiplini ve EN ISO 22734:2019 kapsamında doğru PED, ATEX, EMC ve düşük voltaj direktifleriyle tüm sistemi kapsayan bir CE teknik dosyası. Bu üçünü doğru yaparsanız, ticari karşılaştırma anlamlı hale gelir. Yanlış yaparsanız, masadaki en ucuz teklif tesisteki en pahalı ünite haline gelir.

SSS

Almanya'da bir PEM elektrolizörü için bildirimli bir kuruluşa ihtiyacım var mı?

Her zaman değil. 2014/68/EU Direktifi kapsamındaki basınç-hacim kategorisine ve kurulan alanın ATEX sınıflandırmasına bağlıdır. Düşük basınçlı, küçük hacimli sistemler genellikle kendi kendine sertifikasyona izin verir; daha büyük tampon kaplar genellikle vermez.

230 V tek fazlı besleme 5 Nm³/saatlik bir sistemi çalıştırabilir mi?

Tipik olarak bu kapasitede değil. Yaklaşık 25 kW'lık yığın gücü, standart bir 230 V tek fazlı devrenin sürekli taşıması gerekenin üzerindedir, bu nedenle her iki ülkede de 400 V üç fazlı besleme normal seçimdir.
MEA ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Bu bir işletme saati ve su kalitesi sorusudur, takvim sorusu değil. Temiz besleme suyu ve kararlı sıcaklık kontrolü ile, aralıklı endüstriyel görevdeki yığınlar, voltaj düşüşü değiştirmeyi haklı çıkarmadan önce yaygın olarak birkaç yıl çalışır; kararı tetikleyen şey sabit bir tarih değil, hücre voltajı eğilimidir.


afiş
Blog Details
Evde > blog >

Company blog about-Almanya ve Hollanda için PEM Elektroliz Yığınları ve Tam Hidrojen Üretim Sistemleri: Boyutlandırma, Uyumluluk ve O&M

Almanya ve Hollanda için PEM Elektroliz Yığınları ve Tam Hidrojen Üretim Sistemleri: Boyutlandırma, Uyumluluk ve O&M

2026-11-03

Alman ve Hollandalı proje ekipleri neden aynı dört soruyu soruyor

Almanya ve Hollanda'dan aldığımız neredeyse her talep aynı şekilde başlıyor: Nm³/saat cinsinden bir hidrojen talebi rakamı, 400 V üç fazlı besleme, bir çatı veya konteyner ayak izi ve bir devreye alma penceresine bağlı bir teslim tarihi. Sonrasında nadiren fiyatla ilgili olur. Dört şeye odaklanır: pil sınırı içinde tam olarak ne var, yığın voltajı yerel şebeke ile eşleşiyor mu, hangi CE belgeleri bildirimli kuruluş tarafından istenecek ve tesis Kuzey Denizi kışında nasıl bakım yapılacak.

Bu kılavuz, büyük elektroliz hücresi yığınları ve eksiksiz hidrojen üretim sistemleri için bu dört soruyu yanıtlamaktadır. Aşağıdaki düzenleyici referanslar özellikle Almanya ve Hollanda için yazılmıştır; küresel sonuçlar değildir. Diğer pazarlardaki sahalar farklı kurallarla karşı karşıyadır ve bunları ayrı ayrı ele alırız.

1. Bir yığın nerede biter ve bir sistem nerede başlar

bu çekirdeği su arıtma, bir redresör veya DC güç modülü, su sirkülasyonu ve soğutma, gaz-sıvı ayrımı, kurutma ve arıtma, enstrümantasyon, PLC/HMI kontrolü, gaz algılama, havalandırma kilidi ve muhafaza ile sarar. Bir yığın fiyatını bir sistem fiyatıyla karşılaştıran alıcılar, iki farklı kapsamı karşılaştırıyorlar — ihalelerde yanlış anlaşılmaların sık görülen bir kaynağı. elektrokimyasal çekirdektir: membran elektrot birimleri (MEA'lar), çift taraflı plakalar, gözenekli taşıma katmanları, uç plakalar, gergi çubukları, yalıtım ve gaz manifoldları. Hidrojen üretir, ancak kendi başına çalışamaz. Arıtılmış su, kontrollü bir DC beslemesi, soğutma, gaz-su ayrımı ve güvenli bir kapanma yolu gerektirir.Eksiksiz bir hidrojen üretim sistemi

bu çekirdeği su arıtma, bir redresör veya DC güç modülü, su sirkülasyonu ve soğutma, gaz-sıvı ayrımı, kurutma ve arıtma, enstrümantasyon, PLC/HMI kontrolü, gaz algılama, havalandırma kilidi ve muhafaza ile sarar. Bir yığın fiyatını bir sistem fiyatıyla karşılaştıran alıcılar, iki farklı kapsamı karşılaştırıyorlar — ihalelerde yanlış anlaşılmaların sık görülen bir kaynağı.2. Hücre sayısı, voltaj ve Alman ve Hollanda sahalarının 400 V gerçeğiYığın voltajı bir tasarım tercihi değildir; aritmetiktir. Her PEM hücresi, pratik akım yoğunluklarında yaklaşık 1.7–2.0 V'de oturur, bu nedenle hücre sayısı yığın voltajını belirler ve aktif alan akımı belirler:

Yığın voltajı ≈ hücreler * hücre voltajı (örneğin, 60 hücre * 1.8 V ≈ 108 V DC)

Yığın akımı ≈ akım yoğunluğu * aktif alan (örneğin, 1.5 A/cm² * 1.000 cm² ≈ 1.500 A)

  • Özgül enerji tüketimi, 1.0–1.5 A/cm²'de tipik olarak 4.5–5.0 kWh/Nm³ aralığında düşer, daha yüksek akım yoğunluğunda artar
  • 0.5 Nm³/saatlik bir yığın (yaklaşık 2.5–3 kW), kendi güç modülü aracılığıyla tek fazlı 230 V beslemeden çalışabilir. 50 Nm³/saatlik bir ünite (yaklaşık 250–300 kW) zaten 400 V üç fazlı besleme ve özel bir redresör gerektirir. Birkaç yüz Nm³/saat üzerindeki Alman ve Hollanda sahaları normalde özel bir transformatörle 10 kV veya 20 kV orta gerilim bağlantısına geçer; redresör ön ucu daha sonra sadece verimlilik için değil, harmonik davranış için de belirtilmelidir.
  • CE uyumluluğu için, endüstriyel ortamlar için ilgili EMC standartları şunlardır:

EN 61000-6-2

(bağışıklık) veEN 61000-6-4(emisyon). Yalnızca beyanı değil, test raporunu isteyin: 12 darbeli veya aktif ön uçlu bir redresör, zayıf bir şebeke bağlantısında basit bir altı darbeli köprüden çok farklı davranır.3. MEA ve su: yığın ömrünü belirleyen iki değişkenMEA, bir perflorosülfonik asit membranı, anotta iridyum bazlı bir oksijen evrimi katalizörü ve katotta platin bazlı bir hidrojen evrimi katalizörü içerir, anot tarafında titanyum sinter ve katot tarafında karbon bazlı taşıma katmanları bulunur. İki işletim disiplini servis ömrüne hakimdir:

Su kalitesi.

Besleme suyu, ASTM D1193 Tip II

veyaISO 3696 sınıf 2 gibi laboratuvar sınıfı bir spesifikasyonu karşılamalıdır, giriş noktasında iletkenlik 1 µS/cm'nin altında ve döngüde tipik olarak 0.1 µS/cm'ye yakın tutulmalıdır. Kalsiyum ve demir girişi membranı kirletir ve hücre voltajını kalıcı olarak yükseltir — bu, sahada gördüğümüz erken yığın değişimi için en yaygın nedendir.Gaz saflığı ve çapraz sızıntı kontrolü. Ürün hidrojeni tipik olarak yığın çıkışında %99.9–99.99'dur ve katalitik arıtma ve kurutmadan sonra %99.999'a ulaşır, çiğlenme noktası yaklaşık -60 °C ila -70 °C arasındadır. ISO 22734:2019

gaz çapraz kirliliğini bir güvenlik fonksiyonu olarak ele alır ve sistemin bunu izlemesini ve tanımlanmış limitlerde kapanmasını gerektirir; bu nedenle bir hidrojen-oksijen analizörü ve kilitli bir kapanma, sistem kapsamının bir parçasıdır, bir seçenek değildir.4. Bir polarizasyon eğrisini doğru okumakBir polarizasyon eğrisi, bir tedarikçinin size verebileceği tek dürüst performans belgesidir. Üç bölümde okuyun: düşük akım kesişimi (aktivasyon davranışı ve katalizör kalitesi), doğrusal orta eğim (alan-spesifik ohmik direnç — düşük olması daha iyidir) ve kütle taşıma kayıplarının göründüğü yüksek akım kuyruğu. 20 °C'de ölçülen bir eğri, 60–80 °C'de çalışacak bir ünite hakkında çok az şey söyler.Yaşam başlangıcında ve garanti süresi sonunda, iki veya üç sıcaklıkta ve test standının su kalitesi belirtilerek eğriler isteyin. Bir veri sayfası yalnızca tek bir verimlilik numarası gösteriyorsa ve eğri yoksa, numara doğrulanamaz.

5. Uyumluluk haritası: Almanya ve Hollanda

Aşağıdaki referanslar Almanya ve Hollanda'daki kurulumlar için geçerlidir. İzin ve devir teslim sırasında bir proje mühendisine sorulacağı için numaralarına göre alıntılanırlar.

Gereksinim

Referans

Neleri kapsar

CE — makineDirektif 2006/42/ECMekanik tehlikeler, koruyucular, E-durdurma, risk değerlendirmesi. (AB) 2023/1230 Yönetmeliği'nin bunu değiştirdiğini ve 20 Ocak 2027'den itibaren geçerli olacağını unutmayın, bu nedenle şimdi sipariş edilen bir sistem yeni rejime göre tasarlanmalıdır.
CE — EMCDirektif 2014/30/EURedresör ve kontrol emisyonları ve bağışıklığı; EN 61000-6-2 / -6-4'e test kanıtı.
CE — düşük voltajDirektif 2014/35/EU50–1.000 V AC nominal elektrikli ekipman; sistem yardımcıları için geçerlidir, DC yığınının kendisi için değil.
CE — basınçDirektif 2014/68/EU (PED)0.5 bar üzerindeki basınçlı kaplar ve borular; kategoriyi, malzeme sertifikasını ve bir bildirimli kuruluşun dahil olup olmadığını belirler.
CE — ATEXDirektif 2014/34/EUPatlayıcı atmosferlere yerleştirilen veya bunlara karşı koruma sağlayan ekipman; EN 60079-10-1'e göre tehlikeli alan sınıflandırması ile.
Ürün standardıEN ISO 22734:2019Su elektrolizi kullanan hidrojen jeneratörleri — endüstriyel, ticari ve konut uygulamaları. Almanya'da DIN EN ISO 22734 ve Hollanda'da NEN-EN ISO 22734 olarak kabul edilmiştir.
Yakıt kalitesiISO 14687:2019Yakıt hücresi kullanımı için hidrojen yakıt kalitesi; D Sınıfı, oksijen ve suyu düşük µmol/mol aralığına sınırlar, bu da endüstriyel saflık iddialarından daha katıdır.
Almanya — işletmeBetrSichV, GefStoffVİşyerleri için Almanca risk değerlendirmesi, patlama koruma belgesi ve işletme talimatları.
Hollanda — izinOmgevingswet1 Ocak 2024'ten beri yürürlükte olan çevre izin çerçevesi; hidrojen depolama ve elektroliz kapasitesi bunun içinde değerlendirilir.
İki pratik not. Birincisi, yalnızca muhafazayı kapsayan bir CE beyanı bir sistem beyanı değildir — yığın, redresör, su arıtma ve gaz hattı teknik dosyasının içinde yer almalıdır. İkincisi, dokümantasyon dili önemlidir: Alman yetkilileri ve Hollandalı iş sağlığı müfettişleri, yerel dilde işletme kılavuzları bekler ve Hollanda projeleri devir teslimde rutin olarak İngilizce-Hollandaca bir belge seti gerektirir.6. Bu iki pazarda hidrojenin gerçekte nereye gittiğiAlmanya'da yenilenebilir enerji bağlantısı.

Elektrolizörler giderek daha fazla kesinti ve negatif fiyat saatlerine göre boyutlandırılıyor, baz yük yerine. Bu, spesifikasyonu değiştirir: soğuktan hızlı rampa, geniş daralma ve aşırı voltaj düşüşü olmadan sık başlatma-durdurmayı tolere eden bir yığın. Sürekli baz yük çalışması için optimize edilmiş bir ünite bu görev için yanlış bir satın almadır.

Hollanda'da endüstriyel tedarik.

Hollanda kıyısındaki liman ve kimya kümeleri ulusal bir hidrojen omurgasına bağlanıyor ve oradaki elektrolizörler rafineri, amonyak ve metanol kullanıcılarına besleme yapıyor. Pil sınırındaki saflık ve basınç, artı ölçüm ve mülkiyet devri belgeleri, verimlilik kadar önemlidir.Her iki pazarda mobilite ve laboratuvar kullanımı.

Yakıt hücresi test tezgahları, dolum istasyonları ve araştırma enstitüleri, ISO 14687:2019'a göre yakıt hücresi sınıfı hidrojen gerektirir, bu da genellikle elde edilebilir spesifikasyonu belirleyen arıtma aşamasıdır — yığın değil.7. Boyutlandırma ve bakım kontrol listesi

AşamaYazılı olarak düzeltilecek öğeler

Boyutlandırma

H₂ talebi (Nm³/saat, sürekli vs tepe), çıkış basıncı, saflık hedefi, görev döngüsü, ortam sıcaklığı aralığı, rakım; %50 yerine %10-15 marj ekleyin, bu yalnızca kısmi yük verimsizliği eklerYardımcı Programlar
Besleme suyu kaynağı ve kalitesi, DM su kızak kapasitesi, soğutma suyu veya hava soğutmalı seçenek, drenaj ve havalandırma yönlendirmesi, muhafaza için havalandırma oranıElektrik
Besleme voltajı ve faz yapılandırması, transformatör ve redresör kapsamı ayrımı, harmonik çalışma, topraklama ve yalıtım izleme, acil durdurma mimarisiGünlük kontroller
Su iletkenliği, filtreler arasındaki diferansiyel basınç, yığın sıcaklık dağılımı, oksijendeki hidrojen okuması, sızıntı algılama durumuPeriyodik
Hücre voltajı izleme eğilimi incelemesi, 12 aylık aralıklarla polarizasyon eğrisi yeniden testi, gergi çubuklarında tork kontrolü, membran ve MEA değiştirme planlaması, yedek parça stoğuKış işletimi
Dış mekan konteynerleri için donma koruması: boşaltma prosedürü, uygun olduğunda glikol döngüsü, yerel tasarım minimum sıcaklığına göre ısıtıcı boyutlandırması8. Doğrulanabilir üretim kanıtı neye benzer
Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy Co., Ltd. 2007'den beri PEM hidrojen teknolojisine odaklanmıştır. Üretim, lazer kesim, otomatik kaynak, CNC işleme, son montaj, enstrümantasyon ve kontrol ve son muayeneyi kapsayan tek bir tesiste yer almaktadır — bu, süreç izlenebilirliğinin alt yüklenicilere bölünmek yerine tek bir kalite sistemi içinde kalması anlamına gelir. Yıllık kapasite 200'den fazla hidrojen üretim sistemini aşmaktadır. QLS-H ve QLS-M serileri 0.5 ila 500 Nm³/saat arasında tek yığın kapasitelerini kapsar ve şirket ISO 9001:2015 kapsamında CE ve EAC sertifikası ile faaliyet göstermektedir.Sevkiyattan önce, her sistem test standında çalıştırılır, polarizasyon eğrisi kaydedilir, gaz hattı helyumla sızdırmazlık testi yapılır, ürün saflığı ölçülür ve yalıtım direnci kontrol edilir. Bu kayıtlar — sıfatlar değil — Alman veya Hollandalı bir proje mühendisinin görmeyi istemesi gerekenlerdir ve sipariş aşamasında anlaşılan tanık test planıyla eşleştirilebilirler.

9. Sonuç

Alman veya Hollandalı bir proje için teknik karar genellikle üç spesifikasyona iner: mevcut 400 V veya orta gerilim beslemesi için yığın voltajı ve redresör eşleşmesi, MEA'yı koruyan belgelenmiş bir su kalitesi disiplini ve EN ISO 22734:2019 kapsamında doğru PED, ATEX, EMC ve düşük voltaj direktifleriyle tüm sistemi kapsayan bir CE teknik dosyası. Bu üçünü doğru yaparsanız, ticari karşılaştırma anlamlı hale gelir. Yanlış yaparsanız, masadaki en ucuz teklif tesisteki en pahalı ünite haline gelir.

SSS

Almanya'da bir PEM elektrolizörü için bildirimli bir kuruluşa ihtiyacım var mı?

Her zaman değil. 2014/68/EU Direktifi kapsamındaki basınç-hacim kategorisine ve kurulan alanın ATEX sınıflandırmasına bağlıdır. Düşük basınçlı, küçük hacimli sistemler genellikle kendi kendine sertifikasyona izin verir; daha büyük tampon kaplar genellikle vermez.

230 V tek fazlı besleme 5 Nm³/saatlik bir sistemi çalıştırabilir mi?

Tipik olarak bu kapasitede değil. Yaklaşık 25 kW'lık yığın gücü, standart bir 230 V tek fazlı devrenin sürekli taşıması gerekenin üzerindedir, bu nedenle her iki ülkede de 400 V üç fazlı besleme normal seçimdir.
MEA ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Bu bir işletme saati ve su kalitesi sorusudur, takvim sorusu değil. Temiz besleme suyu ve kararlı sıcaklık kontrolü ile, aralıklı endüstriyel görevdeki yığınlar, voltaj düşüşü değiştirmeyi haklı çıkarmadan önce yaygın olarak birkaç yıl çalışır; kararı tetikleyen şey sabit bir tarih değil, hücre voltajı eğilimidir.